Selection Interview into the School of Medicine and Dentistry

Starting August 22, 2016 - Ending August 22, 2017

College of Health Sciences , School of Medicine and Dentistry

Selection Interview into the School of Medicine and Dentistry


TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 1 – COLLEGE CONFERENCE ROOM, CHS
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
1ABABIO JAMES AHUA
2ABANKWAH KOFI AMPOFO
3ABBELEY-HAGAN EWURAMA 
4ABBEW MAUREEN ABA AMOBAH
5ABBEY ELGIVA ESTHER 
6ABDULLAH MENSAH ISHAK 
7ABEKA OHENE KWEKU
8ABOAGYE FRIMPONG JOYCELINE 
9ABOAGYE STEPHEN KESSE
10ABUAKU BENEDICTA NANA AMA
11ACHANA RAPHAEL KOSEH
12ACHEAMPONG GRACE ARABA
13ACHEAMPONG WARREN KWARTENG
14ACQUAH DEBORAH 
15ACQUAH ELDRICK ADU
16ACQUAH EWURA EKUA
17ACQUAH FELICIA 
18ACQUAH RICHARD ADOFO K
19ADDAE AYEYI SARPONG 
  
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 1 – COLLEGE CONFERENCE ROOM, CHS
AFTERNOON SESSION:   1.30 P.M. - 5.00 P.M.
No.Name
20ADDO BENEDICT OSEI
21ADJAH EYRAM ESTELLE
22ADJEI - MENSAH EMMANUELLA 
23ADJEI ANGELA AFIA
24ADJEI KINGSLEY KWASI
25ADJEI KWABENA 
26ADJEI MICHAEL 
27ADJORLOLO DAISY AMA
28ADOMAKO JAMES 
29ADONGO JEFFERSON AKENDELA
30ADORKOR ELVIS EDEM
31ADU ANNABEL DARKOA
32ADU BOSOMAH PADMORE 
33ADU JOHNNY BONSU
34ADU YAW NYANTAKYI
35ADU-APPIAH ANTWIWAA AMA 
36ADUFUL MASCILINA 
37ADUSE POKU EDMUND 
38ADU-WEREKOH NANA KWAME 
  
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 2 – RESEARCH BUILDING COMPLEX (FIRST FLOOR)
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
39AFFLU ELIKEM PEARLIE AKOSUA
40AFLAKPUI BENJAMIN DELALI
41AFUTU EYRAM KEKELI
42AGBEMATU DANIELLA ELORM
43AGBOZO ESTHER YESUTOR
44AGOR MERCY YOMGO
45AGORSOR EYRAM YAO
46AGYABU AFIBA AMIHERE
47AGYAPONG-QUAITTOO LIZA GEORGINA
48AGYARKO RAPHAELA NANA AMA ASARE
49AGYEMAN EMMANUEL AYITEY
50AGYEMAN MARY-ANN SWEETIE
51AGYEMAN-DUODU ADJOA FOSUA
52AHORLU REGINALD MAWUNYO
53AKESSEH JEFFERSON WILLIAM
54AKOMEA-MARFO JULIANA 
55AKOTO JOSHUA OPPONG
56AKRONG VICTOR KWAKU
57AKUGRI GERALD REXFORD TONJIM
  
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 2 – RESEARCH BUILDING COMPLEX (FIRST FLOOR)
AFTERNOON SESSION:   1.30 P.M. - 5.00 P.M.
58AKULIGA ELISHA AWINDINABA
59AKYEA - MENSAH ESTHER YEBOAH
60ALHASSAN ABDUL SUBUD WUMPINI OTHER NAMES
61ALHASSAN FERUZA NINPAGA 
62ALLOTEY JUSTICE NOBLE
63ALLOTEY RUTH AYELE ADOKAILEY
64AMANKRAH EMMANUEL KWESI
65AMANOR MATTHEW OTU
66AMEGASHIE FRANCES SEDEM
67AMENUVEGBE YOM KOSSI
68AMOAFO EMMANUEL OBENG
69AMOAH AKOSUA ADUTWUMWAA
70AMOAH ERNEST 
71AMOAKO ABIGAIL RHODA
72AMOAKO DERRICK NYARKO
73AMOAKO SOPHIA MALINDA
74AMOAKO-ATTA EVANS 
75AMOH-KWARTENG NANA AKUA A.
76AMO-KODIEH LORANT KOFI
  
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 4 – AG. COLLEGE SECRETARY'S OFFICE (CHS)
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
77AMPOFO ALFREDA ASABEA
78AMPOFO MARK 
79AMPOFO PATRICK K. A. D.
80AMPONG EMMANUEL KWABENA
81AMPONSAH-TETTEH JOHN 
82AMPONSEM SARFOWAA 
83AMPROFI GERALD 
84ANAGLI GEORGE 
85ANANE-DARKO AKOSUA OFORIWAA
86ANINI PRINCE NYARKO
87ANKOMAH SANDRA 
88ANKORAH SANFORD JOHN
89ANNAN-MILLS FELICIA LANKAI
90ANNOH-KWAFO JOELYNN 
91ANSAH BRIDGET MAAME KWEENUWA
92ANSAH MICHAEL OFORI
93APEDO-AMAH JULIE DEDE
94APETORGBOR FELIX DZIEDZOM
95APIIYAH SHEILA PISOGRIBA
 
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 4 – AG. COLLEGE SECRETARY'S OFFICE (CHS)
AFTERNOON SESSION:   1.30 P.M. - 5.00 P.M.
96APPAU ERNEST K.M
97APPIAH BENEDICTA DUODUWAA
98APPIAH EBENEZER 
99APPIAH GODIN 
100APPIAH-KUBI AKOSUA YEBOAA
101ARKOH PRINCE ASAMOAH
102ARMAH SPENCER 
103ARTHUR JOSEPH VARICAPS
104ARTHUR MELISSA DANYANSA
105ASAGADUNGA THELMA 
106ASANTE KWABENA AGYEI ASIEDU
107ASARE KWABENA DANIEL
108ASARE-DANSO SYLVIA 
109ASASENKASA FAITH 
110ASHIGBI CALEB EYRAM
111ASHLEY PRISCILLA 
112ASIAMA-KUMI ABENA OTEMA
113ASIEDU EMMALYNE ASIEDUA
114ASIEDU JOSEPH AGYEI
  
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 5 – SMD ADMINISTRATION CONFERENCE ROOM
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
115ASIEDU SARAH ANSAAH
116ASMAH DAVID KOFI
117ASOKWAH VIVIETTE AFIA
118ATIEMO EUGENE OWURAKU KORANTENG
119ATUAHENE NANA ACHAAH 
120AWUAH EMMANUEL 
121AYEBOAFO DWIN BEMPAH
122AYIM ROSEMARY NTIAMOAH
123AYITEY JUSTICE 
124AYITEY-ADJIN BETSY-ANN 
125AYOGYAM HUBERT KELVIN
126AYUGANE FRANK ADOLWINE
127AZUMAH VICTOR MAKAFUI
128BAAH AFIA KWABIAA
129BADU NANA YAW AFRIYIE
130BAIDEN ROLAND KWAMENA
131BAISIE-NKRUMAH EUGENE JOJO
132BAKA PAUL WORLANYO
133BANINI GABRIEL EDUDZI
 
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 5 – SMD ADMINISTRATION CONFERENCE ROOM
AFTERNOON SESSION:   1.30 P.M. - 5.00 P.M.
No.Name
134BAWA YUSIF TASIHU
135BEDFORD AWURA ESI NYAFEKUA
136BEMPONG KWASI GYIMAH
137BILLA DOMINICA AMBAGWEN
138BILSON LOIS 
139BIO RANSFORD 
140BOAFO KWADWO ODURO
141BOAKYE MATHIAS KWAME AMOAH
142BOAMPONG BENJAMIN ADUTWUM
143BONI GODSWILL 
144BONZO JOCHEBED 
145BOTWE RAYMOND SENAME
146BOUR-DONKOR NANA KWAKU
147BREW ANDREW
148BROWN BERNICE AWURAFUA
149BROWN NANA KWAME DOMME
150CHOTHIA KHADRA KHADIJA
151DAAH AGARGOS 
152DANQUAH EDMOND SIAW
  
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 6 – ICT CONFERENCE ROOM (CHS)
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
153DANSO THERESA 
154DARKO KWADWO OFORI
155DEANOO PRECIOUS OBED
156DEH WILSON SENAM
157DEKPOR DELA JAPHETH
158DERY CEDRIC BASOGLAYELA
159DJAN ROY ABOAGYE
160DODOO ANGELA FRANCINE NAA AMUAH
161DOH BELINDA 
162DUUT TEATA 
163DZANSI WINSTON SENAM
164EDUDZI RACHEL BUBUNE
165EFFAH ODAME RUTH
166EGHAN WILLIAM OFORI-ATTA
167ELLIS FRED 
168ENOS KELVIN 
169EWUSIE BAABA SUNKWA
170FATAWU RAHMA TITILAYO
171FIANKO DANIELLA NYARKO
  
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 6 – ICT CONFERENCE ROOM (CHS)
AFTERNOON SESSION:   1.30 P.M. - 5.00 P.M.
172FIANU PRINCE KELVIN
173FLETCHER ALBERTA NANA ABA
174FORDJUOR SAM KWEKU ESSON JONAH
175FORSON DAVID 
176FREMPONG AFRIYIE ADWOA KWAKYEWAA
177FREMPONG DANIEL KOFI
178FRIMPONG ABIGAIL SERWAA
179FRIMPONG JEREMIAH YAW
180FRIMPONG NANA KWASI SAKYI
181GBEDEMAH ZULFIYA EMEFA
182GEBE ETHEL DZIEDZORM
183GIDISU KELVIN ATSU
184GOSH ROCKSON 
185GRAHAM-ARTHUR KENNETH 
186GYABAAH EMMANUEL YEBOAH
187GYAU-AMPONG CLINTON 
188GYEBI ELIZA AKOSUA ASAA
189GYEBI ESTHER BIRAGO
190HAGAN JEROME MARIO H.
  
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 7 – COMMUNITY HEALTH CONFERENCE ROOM
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
191HOHOABU ELIKPLIM EMMANUEL
192HUSSEIN MOHAMMED 
193IBRAHIM MUHAMMAD ALI ATTARUWA
194INKOOM LORETTA 
195JACKSON JO-ANN 
196JOSIAH NAA AKU SHIKA 
197KANKAM BROBBEY REINDORF
198KEDADOR NAOMI AMA
199KEMEH EDEM KWEKU
200KINNEY KEKELY KOJO
201KIPO OLIVIA ASEITU
202KODUAH KATAKYIE KOFI
203KOOMSON DAVID 
204KOOMSON HENRY KOFI EDZIE
205KORANTENG ADJOA OHENEWAA
206KORDJIE ANTHONY SELASIE KOMLA
207KPABITEY MORGAN TEI
208KUMA SAMUEL IRA
209KUMAH COURAGE 
  
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 7 – COMMUNITY HEALTH CONFERENCE ROOM
AFTERNOON SESSION:   1.30 P.M. - 5.00 P.M.
210KUMI GIDEON 
211KUSI-APPIAH MERRILI 
212KUSI-MANU EMMANUELLA SARFOAH
213KWAO ESTHER DEDE NORKI
214KWAO PRINCE 
215KWOFIE HENRY MAXWELL
216KYEI-ANSAH JIMMY FONYO
217KYEKYE CEDRIC ETORNAM
218KYEREMEH GIFTY YEBOAH
219LAMPTEY CHERYL NAA PRAH
220LAMPTEY KAREN 
221LAMPTEY PUDDICOMBE PRINCESS TARI MORKOR
222LARBI KWEKU OFFEI
223LARBI SAMUEL ENOCH
224MANUELA TOGBE SERWA ADZOA
225MARFO BENEDICT 
226MARFO MANASSEH FRIMPONG
227MATEY BRIDGET MATEKO
228MENDS AMOANIMAH SAFOA
  
WEDNESDAY, 24TH AUGUST, 2016
GROUP 1 – COLLEGE CONFERENCE ROOM, CHS
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
229MENSAH COLLINS AMOAKO
230MENSAH ERNEST EBO
231MENSAH GIDEON 
232MENSAH PHILIP GYASI
233MOHAMMED ABDUL WADUD 
234MORTEY JOSEPH DZIDZORM
235MUSTAPHA FATIMA 
236NACHINAB EBENEZER BIZOR
237NARTEH-KOFI MANASSEH 
238NARTEY ARVIN YAW OKYERE
239NARTEY SAMUEL 
240NII-QUAYE RAYMOND 
241NKRUMAH PHINEHAS YAW DOM
242NKUM ELIZABETH AKUA ASAASE
243NSAFOAH JEREMIAH OWUSU
244NYANTEH PERCY OHENE
245NYARKO LORETTA OWUSU KONADU
246NYARKO-DUODU YAW TUTU
247OBENG BRIGHT JEWEL 
  
WEDNESDAY, 24TH AUGUST, 2016
GROUP 2 – RESEARCH BUILDING COMPLEX (FIRST FLOOR)
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
248OBENG-ADIYIAH JEREMY 
249OBESE NANA ADOBEA YAA 
250OBIRI-YEBOAH SAMUELLA 
251OBUOBI JOSHUA PAYIN
252ODONKOR MADELEINE DEDO
253ODOOM FRANCISCA AFUA
254ODURO CHARLOTTE AFFUL
255ODURO DANIEL 
256ODURO PAA KWESI 
257ODURO-OPONG GRACE AWO DUWAA
258OGOE EDWIN MORGAN JNR
259OGOE KWAMENA NYAMEKYE
260OHENE JOEL YEBOAH
261OKAI JEHIEL NII ATUKWEI
262OKYEREFO GIFTY YAA LELABI
263OMARI KWAKU GYAMFI
264OPEY JOSHUA KPODJIE
265OPPONG ABRAH EMMANUEL 
266OPPONG OTCHERE DANIEL JNR.
  
WEDNESDAY, 24TH AUGUST, 2016
GROUP 4 – AG. COLLEGE SECRETARY'S OFFICE (CHS)
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
267OPPONG-DAMOAH DANIELLA 
268OPPONG-KYEKYEKU ADWOA ACHIAA
269OPUNI BOATENG JOSEPH 
270OSAFO ABENA SERWAA
271OSEI - TUTU EMMANUEL 
272OSEI PRINCE APPIAGYEI
273OSEI RANDY KUSI
274OSEI-ALOMELE JERRY KEVIN BOAFO
275OSEI-POKU ISRAEL 
276OTENG MICHAEL NYANTAKYI
277OTOO EDWARD 
278OWUSU AGYEMANG GODWILL 
279OWUSU AKOSUA NTIRIWA
280OWUSU BOATENG JOYCE ASARE
281OWUSU GIDEON BEMPAH
282OWUSU-AMPOFO NATHANIEL 
283OWUSU-AMPONSAH EBENEZER 
284OWUSU-ANSONG ALBERTA 
285OWUSU-MENSAH KWAKU TWI
  
WEDNESDAY, 24TH AUGUST, 2016
GROUP 5 – SMD ADMINISTRATION CONFERENCE ROOM
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
286PANKAH ERNEST NEWTON
287QUANSAH CLIFFORD ADJABENG
288QUANSAH FRANK 
289QUANSAH SAMUEL EDWARD
290QUARTEY JOSEPH 
291QUARTEY THELMA 
292QUAYARTEY DAVID 
293QUAYE KEVIN 
294QUAYE VANESSA ABOKOMA
295QUAYE WINFRED 
296QUAYNOR-ADDY DESMOND 
297QUAYSON CORNELIUS ATTA
298QUAYSON MAAME ANSOWA
299RICHARDSON HENRY K. Y
300SACKEY AMANDA TEIKO
301SAFO SAMUEL OWUSU
302SAIME EMMANUEL 
303SAKYI - AIDOO YAW 
304SAPPOR JULIUS 
305SARPONG ADWOA APEAA
  
WEDNESDAY, 24TH AUGUST, 2016
GROUP 6 – ICT CONFERENCE ROOM (CHS)
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
306SEFORDZI FLORA ADZO ETORNAM
307SEGBEDZI-RICH ELORM 
308SEKYERE YAW ISAAC 
309SHEINI FARIDA 
310SIAW PRINCE ANDREWS FOFIE
311SIDI-MAHEY NADIA 
312SISSUH RACHEL EMEFA
313SRAKU WORLASE ATTAH MARY
314SULEMAN ABDUL MOOMIN 
315SULEMAN NADIATU 
316SUNNUMA FUSEINI SHAIBU
317TAJUDEEN ABAYOMI BASITH
318TAKYI MICHAEL KWAKU TAM
319TANKO SHEIK ZUL-KARNAIN
320TETTEH CLAUDIA-ESTHER 
321TETTEH HENRIETTA DEDE N.A
322TETTEH-TSU JOSHUA KWABLA
323TIKA PATIENCE
324TIMINCA ANTHONY DZIMADEKPOR
325TORGBY BERNICE AMI
  
  
WEDNESDAY, 24TH AUGUST, 2016
GROUP 7 – COMMUNITY HEALTH CONFERENCE ROOM
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
326TWENE SAMUEL 
327TWUMASI KWAKU OPOKU BRITWUM
328UDZU GLORIA AWURADWOA
329VANDERPUYE DORA NAA OKAILEY
330WAHIERMEH RONALD KABUTEY
331WASSAH RUDOLF BIJADO
332WILLIAMS AKUA NEHANDA
333WORNYO DELA AKORLI
334WOZUAME MIRANDA MAWUENA
335WUDU EWURAESI AMONUA
336XADZI FAITH ABRA
337YARTEY BENJAMIN NII AKWAA
338YEBOAH ABENA DUROWAA
339YEBOAH FIIFI IDUN
340YEBOAH KWABENA GYABAAH
341YEBOAH LILLIAN ABRAFI
342YEBOAH NANA KOFI ABOAGYE
343YIDDI GODWIN WUNPIINI
344ZIEM WENDY ABAIYEL
345ZILEVU GODSWILL KOFI
  

DENTISTRY

 
SELECTION INTERVIEW - 2016/2017 ACADEMIC YEAR
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 3 – DENTAL LIBRARY
  
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
1ABABIO JULIET SABI
2ABABIO PRINCE BOAKYE
3ACHAW PAUL 
4ACQUAH MICHAEL SAGOE
5ADARKWA EBENEZER 
6ADOBLANUI ABIGAIL SEYRA
7ADOTEY NII ACQUAYE
8AGYEMAN ANGELA AMANIAMPONG PREMPEH
9AGYEPONG KWABENA OBENG
10AHADZI ERIC 
11AHORLU NUTIFAFA KOFI
12ALLOTEY CALEB MYERS KPAKPO
13AMPADU STEPHEN NANA JUNIOR
14ANTWI KWABENA JUNIOR
15ANTWI SOLOMON NANA SASU
16APPEAGYEI ELIJAH NYARKO
  
TUESDAY, 23RD AUGUST, 2016
GROUP 3 – DENTAL LIBRARY
AFTERNOON SESSION:   1.30 P.M. - 5.00 P.M.
17ARYEE - BOI MWALIMA 
18ASAAM LETICIA ABA
19ASAMANI KWAME OFOSU
20ASIEDU-BIMPONG THEOPHILUS 
21BENYI JOSEPHINE NHYIRA
22BOADI OLIVIA NSIAH
23BOUR-DONKOR NANA KWAKU
24BRAGO RHODA 
25DAKUBO CHARLES 
26DOE, JESSE
27DUODU KWAME BANNOR
28DZEHA, DZIFA ERIC EDEM
29DZIKO SOLACE ENAM
30FORDJOUR JEPHTER 
31FREMPONG ABENA FREMAAH
32HAGAN HARRIETTE REYNOLDS
  
WEDNESDAY, 24TH AUGUST, 2016
GROUP 3 – DENTAL LIBRARY
MORNING SESSION:   9.00 A.M. - 12.30 P.M.
NO.NAME
33KISSI JOYCELYN ASAREWAA
34KONADU WILLIAMS KOFI
35MENSAH FRANCIS OWUSU ANSAH
36MENSAH GEORGE KWESI
37MUSAH SURAYA 
38NEWTON GLORIA TAKYIWAA
39NUAMAH-DANKWA ADWUBI 
40NYATUAME DARLINGTON KOFI
41OBUOBI ADELAIDE GYAMEA
42OFORI FELIX 
43OPOKU JACOB 
44OSEI-AKOTO STANLEY 
45SAM LILY OFORIWAA
46SESAH SAMUEL KWAKU ENTSI
47TERKUTEI HILDA ABLA
48TETTEH SUSAN YODRA
49TIJANI - HASSAN ARAFAT 
50WIYOR EMMANUEL LAMMEH